Hygge virtuvėje

Vadovaudamiesi „Hygge“ jausitės daug labiau atsipalaidavę ruošdami maistą ir turėsite pakankamai energijos tuo mėgautis. Dalinuosi patarimais, kaip sumažinti chaosą, stresą ir beprotybę šventiniu laikotarpiu. Vietoje to sukurkite paprastą, prasmingą, kupiną širdies šventinį laikotarpį, kuriuo galėsite mėgautis kartu su artimaisiais.

  1. Planuokite iš anksto. Lai meniu bus sudarytas ir apgalvotas iš anksto ir pirkinių sąrašas lauks savo eilės būti išpildytas.
  2. Susėskite su šeima ir aptarkite kas yra svarbiausia jiems šventiniu laikotarpiu ir ko kiekvienas nori (patiekalai, veiklos, svečiai).
  3. Planuodami šventinį meniu pirmenybę teikite receptams, kurie nereikalauja daug laiko, bet yra ypatingas prisiminimas arba šeimos tradicija.
  4. Gaminkite tik tuos patiekalus kuriuos valgo jūsų šeima (svečiai). Visai nesvarbu ką gamina kaimynė ar bendradarbiai, svarbu, kad šventės nekainuotų daugiau nei galite sau leisti ir kad nesuvalgyto išmetamo maisto likučiai būtų minimalūs, o dar geriau jų visi nebūtų.
  5. Nepamirškite tradicijų. Senoviniai lietuvių patiekalai buvo nesudėtingi, gal kartais reikalaujantys apgalvojimo iš anksto, bet tikrai verti būti įtraukti į jūsų meniu. Gal tai bus seniai ragautas spanguolių kisielius, gal namuose kepti kūčiukai?
  6. Vietoje to kad sukti galvą kaip būti išradingiems ir kuo nustebinti šiais metais, tikrai neprivalote ruošti N patiekalų pagal naujus receptus. Tiesiog prie praėjusių švenčių pasiteisinusiu 2 receptų pridėkite dar 1-2 naujus ir to bus visiškai gana.
  7. Su visais draugais ir artimaisiais tikrai nebūtina susimatyti per šventes ar šventinę savaitę. Šventinius susitikimus pradėkite organizuoti vos prasidėjus gruodžiui taip atrasite bent vieną dieną praleisti tik su šeima ir veikti tik tai ką norite Jūs. Pabandykit, tikiu, kad patiks. 
  8. Kurkite naujas, nieko nekainuojančias tradicijas – gal tai žvaigždžių stebėjimas su karšta kakava ir sausainiais, o gal visa diena su pižamomis žiūrint filmus? Spęskite Jūs. Ir tai bus tai, ko visa jūsų šeima (ir ne tik) lauks kitais metais.
  9. Ir svarbiausia: leiskite sau dalyvauti šventėje, o ne būti aptarnaujančiu personalu .

Tikiuosi, kad šiais metais rasite laiko tyliai pasėdėti ir pajausti koks iš tiesų yra magiškas švenčių laukimas.

Kiti receptai