Hygge kas tai?

Nors sutrumpėję dienos ir ilgi vakarai tikrai nedžiugina, tačiau būti šiaurinės valstybės gyventojais yra ir didelė duotybė. Kodėl? Nes nuo seno ten kur gyvenam, kuomet nurimdavo gamta nurimdavo ir žmonės. Ir nors šiandieniniame gyvenime gamtos ritmo likę mažai, bet mūsų genuose vis dar yra užkoduotas ramybės sezonas ir artėjančios Kalėdos yra pats geriausias laikas šiam poreikiui patenkinti.

Na kad jau prakalbom apie šiaurės valstybes, tai be konkurencijos lėto laiko virtuozai yra Danai. Nors Danijoje vyrauja drėgnas, vėjuotas klimatas bei anksti temstantys vakarai, šalies gyventojai sugeba išlikti ne tik pozityvūs, bet ir geros nuotaikos visais metų laikais. Ir turbūt ne veltui danai jau daug metų įvairių tyrimų duomenimis yra laimingiausi žmonės pasaulyje ir savo laimę pateisina „Hygge“.

„Hygge“ – tai žodis, kuriuo apibūdinama šiaurietiško gyvenimo kokybė, kuriai būdinga šiluma, namų jaukumu ir gyvenimo pilnatvės jausmas.“Hygge“–tai ir skiriamasis regiono bruožas, tarsi prekinis ženklas, leidžiantis suprati, kad danai sugeba atrasti laimę ir mažuose dalykuose. Ši gyvenimo filosofija padeda susikurti laimę iš esamų išteklių. Ir nors „hygge“ tiesiogiai siejama su jaukumu, bet į šią sąvoką telpa ir emocijų, aplinkos, daiktų bei akimirkų visuma.

„Hygge“ nutinka tada, kai suteikiate savo kūnui, protui ir dvasiai poilsį ir mėgaujatės gerais dalykais gyvenime, pavyzdžiui, saulėtekiu ar saulėlydžiu, skaitote knygą priešais spragsinčią ugnį, skiriate laiko pasimėgauti skaniu gurmaniškos arbatos puodeliu ir leisti laiką su draugais ir šeima patogioje aplinkoje.

„Hygge“ Kalėdos tai:

  • Karšti gėrimai – tiek alkoholiniai, tiek ir nealkoholiniai (kakava su priedais, arbata, kava ir pan.)
  • Žvakės. Daug žvakių. „Hygger“ jaukumas ir žvakės yra tiesiog neatsiejami.
  • Židiniai – kaip ir žvakės tiesiog būtini.
  • Stalo žaidimai,  protmūšiai ir viskas kas teikia bendruomeniškumo jausmą.
  • Muzika – rami ir kalėdiška taip pat būtinas „hygge“ atributas.
  • Saldainiai, sausainiai, pyragaičiai, bandelės – ne tik jų valgymas bet ir kepimas.
  • Lėtas ir bendras maisto gaminimas.
  • Bendras namų dekoravimas, eglutės puošimas, nepamirštant tvaraus varianto – eglutės vazone.
  • Knygos ir filmai.

„Hygge“ virtuvėje

Vadovaudamiesi „Hygge“ jausitės daug labiau atsipalaidavę ruošdami maistą ir turėsite pakankamai energijos tuo mėgautis. Dalinuosi patarimais, kaip sumažinti chaosą, stresą ir beprotybę šventiniu laikotarpiu. Vietoje to sukurkite paprastą, prasmingą, kupiną širdies šventinį laikotarpį, kuriuo galėsite mėgautis kartu su artimaisiais.

  1. Planuokite iš anksto. Lai meniu bus sudarytas ir apgalvotas iš anksto ir pirkinių sąrašas lauks savo eilės būti išpildytas.
  2. Susėskite su šeima ir aptarkite kas yra svarbiausia jiems šventiniu laikotarpiu ir ko kiekvienas nori (patiekalai, veiklos, svečiai).
  3. Planuodami šventinį meniu pirmenybę teikite receptams, kurie nereikalauja daug laiko, bet yra ypatingas prisiminimas arba šeimos tradicija.
  4. Gaminkite tik tuos patiekalus kuriuos valgo jūsų šeima (svečiai). Visai nesvarbu ką gamina kaimynė ar bendradarbiai, svarbu, kad šventės nekainuotų daugiau nei galite sau leisti ir kad nesuvalgyto išmetamo maisto likučiai būtų minimalūs, o dar geriau jų visi nebūtų.
  5. Nepamirškite tradicijų. Senoviniai lietuvių patiekalai buvo nesudėtingi, gal kartais reikalaujantys apgalvojimo iš anksto, bet tikrai verti būti įtraukti į jūsų meniu. Gal tai bus seniai ragautas spanguolių kisielius, gal namuose kepti kūčiukai?
  6. Vietoje to kad sukti galvą kaip būti išradingiems ir kuo nustebinti šiais metais, tikrai neprivalote ruošti N patiekalų pagal naujus receptus. Tiesiog prie praėjusių švenčių pasiteisinusiu 2 receptų pridėkite dar 1-2 naujus ir to bus visiškai gana.
  7. Su visais draugais ir artimaisiais tikrai nebūtina susimatyti per šventes ar šventinę savaitę. Šventinius susitikimus pradėkite organizuoti vos prasidėjus gruodžiui taip atrasite bent vieną dieną praleisti tik su šeima ir veikti tik tai ką norite Jūs. Pabandykit, tikiu, kad patiks. 
  8. Kurkite naujas, nieko nekainuojančias tradicijas – gal tai žvaigždžių stebėjimas su karšta kakava ir sausainiais, o gal visa diena su pižamomis žiūrint filmus? Spęskite Jūs. Ir tai bus tai, ko visa jūsų šeima (ir ne tik) lauks kitais metais.
  9. Ir svarbiausia: leiskite sau dalyvauti šventėje, o ne būti aptarnaujančiu personalu .

Tad švenčių laukime leiskite sau nurimti, susirangyti didelėje jaukioje kėdėje ir pažiūrėti šimtus  kartų matytą filmą. Įsisukus į šiltą antklodę paskaityti gerą knygą. Gerti karštą kakavą iš kalėdinio puodelio. Stebėti žvaigždes. Tikiuosi, kad šiais metais rasite laiko tyliai pasėdėti ir pajausti koks iš tiesų yra magiškas švenčių laukimas.

Kiti receptai