Švara ir tvarka šaldytuve

Turbūt nekartą girdėjote pajuokaujant, kad durys, kurias namuose atidarome dažniausiai yra šaldytuvo durys. Mūsų namuose tai tikrai. Ir kaip visada atidarius jas kažkas kažko neranda, nemato ar tiesiog pasikuičia dėl visa ko patikrinant gal kažkas patiks. Tad ir tvarka jame ilgai neužsilaiko. Bet turime sutikti, kad švaros palaikymas šaldytuve yra vienas aktualiausių dalykų būtinas sveikos ir saugios mitybos užtikrinimui. Reguliarus valymas ir organizavimas ne tik padeda išvengti kenksmingų bakterijų augimo, bet ir pratęsia maisto produktų šviežumą. Tad šįkart pakalbėkime apie švaros ir tvarkos palaikymą šaldytuve.

1.Valykite ir dar kartą valykite.

Bent kartą per mėnesį, o geriausiai kartą per savaitę pvz.: prieš sudedant šviežius produktus į šaldytuvą, viską išimkite ir kruopščiai išvalykite. Lentynas valykite naudodami švelnų ploviklį bei šiltą vandenį.

Jie kažką išliejote nedelsiant išvalykite, kad išvengtumėte bakterijų augimo ir nemalonių kvapų.

Reguliariai valykite ir durų guminius tarpiklius, kad užtikrintumėte sandarų uždarymą ir išvengtumėte šalto oro nutekėjimo.

2. Teisingas maisto laikymas

Žalius mėsos ir žuvies produktus laikykite atskirai nuo paruoštų valgyti produktų. Taip išvengsite kryžminio užteršimo. Paruoštą maistą ir produktus laikykite sandariuose indeliuose, stalčiuose, kad išvengtumėte kvapų mišymosi ir užkirstumėte kelią bakterijoms daugintis.

Suplanuok savo šeimos meniu

Ir taupyk laiką, pinigus ir energiją!

3. Patogi tvarka.

Skirkite atskiras zonas šaldytuve skirtingų tipų produktams – daržovėms, vaisiams, mėsai, pieno produktams ir t.t. Tai padeda lengviau organizuotis darbus ir rasti produktus. Naudokite skaidrius saugojimo indus, kad lengvai matytumėte, kas yra viduje, ir išvengtumėte maisto švaistymo.

4. Tikrinkite produktų galiojimo datas

Prieš užpildant šaldytuvą šviežiais produktais, būtinai peržiūrėkite jame esančių produktų galiojimo laikus ir sunaudokite arba išmeskite pasenusius produktus.

5. Oro cirkuliacijos šaldytuve būtina!

Neprikraukite šaldytuvo per daug. Būtina palikti erdvės, kad oras galėtų laisvai cirkuliuoti aplink produktus. Tai padeda palaikyti pastovią temperatūrą ir užtikrina maisto produktų šviežumą.

6. Temperatūra

Įsitikinkite, kad šaldytuvo temperatūra būtų nustatyta tarp 1°C ir 4°C (saugiausia maisto produktams laikyti), o šaldiklio – mažiau nei -18°C.

7. Lai produktai neužsilieka

Laikykitės „pirmas įdėtas, pirmiausiai išimtas” principo. Taip užtikrinsite, jog senesni produktai būtų naudojami pirmiau. Šia taisykle vadovaukitės ir sudėdami šviežius produktus. Lai seniausiai įsigyti produktai bus lengviausiai pasiekiami, o švieži rikiuosis už jų ir bus sunkiau pasiekiami. Taip sumažinsite maisto švaistymą.

Atminkite: tvarka šaldytuve padeda ne tik maistą išlaikyti šviežesnį ilgesnį laiką, bet ir palengvina maisto paiešką bei naudojimą kasdien.

Ar žinote kam skirta kiekviena šaldytuvo lentyna?

Efektyvus šaldytuvo organizavimas yra svarbus ne tik maisto šviežumo ir saugumo užtikrinimui, bet ir kasdienio gyvenimo patogumui. Vienas iš pagrindinių šaldytuvo organizavimo principų – zonų nustatymas. Skirstant šaldytuvą į atskiras zonas pagal skirtingas  produktų grupes, galima užtikrinti maisto produktų saugumą, greitesnį jų radimą šaldytuve ir sumažinti maisto švaistymą.

1. Viršutinės lentynos

Viršutinėse lentynose turėtų būti laikomi tie produktai, kuriems nereikalinga labai žema temperatūra. Čia tinka laikyti gėrimus, užtepėles, sūrius ir kitus paruoštus patiekalus. Viršutinės lentynos taip pat gali būti skirtos produktams, kuriuos planuojate suvartoti artimiausiu metu.

2. Vidurinės lentynos

Vidurinėse lentynose rekomenduojama laikyti pieno produktus, tokius kaip pienas, jogurtas, grietinėlė ir tuos produktus, kuriems reikalinga stabilus šaltis. Ši zona taip pat gali būti naudojama laikyti maisto likučiams saugoti arba paruoštiems patiekalams, kuriuos planuojate greitai suvartoti.

3. Apatinės lentynos

Apatinės lentynos yra šalčiausios, todėl čia turėtų būti laikomi labiausiai jautrūs produktai, tokie kaip žalia mėsa, žuvis, jūros gėrybės ir paukštiena. Šiuos produktus reikia laikyti atskirai nuo kitų, kad sumažinti kryžminio užteršimo riziką.

4. Daržovių ir vaisių stalčiai

Dažniausiai šaldytuvai turi specialius stalčius daržovėms ir vaisiams laikyti. Šie stalčiai padeda palaikyti optimalų drėgmės lygį, kuris yra būtinas norint išlaikyti šviežumą. Vaisius ir daržoves rekomenduojama laikyti atskirai, kadangi vaisiai išskiria etileno dujas, kurios gali pagreitinti daržovių senėjimą.

5. Durų lentynos

Šaldytuvo durų lentynos yra šilčiausia šaldytuvo dalis, todėl čia turėtų būti laikomi atsparūs temperatūros svyravimams produktai. Pvz.: padažai, marinatai, majonezas ir kiti ilgo galiojimo produktai. Taip pat durų lentynos gali būti naudojamos vandeniui ar sultims laikyti.

Švara šaldytuve

Blogas kvapas šaldytuve gali būti gana nemalonus reikalas, o besidauginančios bakterijos turėti įtakos bendram jūsų laikomo šaldytuve maisto šviežumui.

Keletas patarimų, kurie padės išvengti blogo kvapo (ir bakterijų!!!) šaldytuve, o jei jis jau atsirado jį pašalinti.

Pirmiausiai ir svarbiausiai – reguliariai valykite šaldytuvo vidų, kad pašalintumėte išsiliejimo, trupinių ir maisto likučius. Išimkite daiktus iš lentynų ir stalčių ir nuvalykite juos švelnaus muilo ir vandens mišiniu. Nuvalykite vidinius paviršius ir atkreipkite ypatingą dėmesį į visus kampučius, kur gali kauptis maisto likučiai.
Reguliariai tikrinkite, ar šaldytuve nėra sugedusių ar pasibaigusio galiojimo maisto produktų. Geriausiai tą padaryti prieš užpildant šaldytuvą kitos savaitės maisto produktais.

Meniu planavimas

Sudėk savo chaotišką kasdienybę į sistemą

Ką daryti jei blogas kvapas vis tik atsirado?

Paviršius kruopščiai nuvalykite vandens sodos tirpalu (1:1). Kepimo soda neutralizuoja bet kokius nepageidaujamus kvapus. Siekiant optimalaus efektyvumo papildomai naudokite kvapus sugeriančias medžiagas. Į šaldytuvą įdėkite aktyvuotos anglies, kavos tirščių arba obuolių acto dubenį, kad sugertų esamus kvapus. Šie natūralūs produktai gali veiksmingai neutralizuoti kvapus.

Laikydamiesi šių patarimų, tikrai sumažinsite išmetamo maisto kiekius ir nereikės kaskart užuodus nemalonų kvapą raukti nosis ir tvarkyti dažniausiai namuose aplankomas lentynas. Lai šaldytuvo tvarkos palaikymas tampa kasdieniniu įpročiu ir taupo jūsų brangų laiką.

Kiti receptai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *