Piknikas – smagi vasaros (ir ne tik) pramoga

Jei mėgstate laiką leisti gamtoje, tuomet šis straupsnis skirtas būtent Jums. O iškylos lai taps (jei dar netapo) smagia vasaros pramoga.  Juk suorganizuoti iškylą nėra sunku. Tam puikiai tiks parkas, sodas, pievelė prie miško ar ežero, pavėsinė, terasa, namo stogas, o lietingu oru galima smagiai įsikurti ir didesnio automobilio bagažinėje. Jums tereikia pasiimti pledą, užkandžių, gėrimų ir mėgautis gera kompanija, smagiais atradimais ir vaizdais.

Suplanuok savo šeimos meniu

Ir taupyk laiką, pinigus ir energiją!

Jei norite, kad jūsų iškyla būtų tobula, o ne spontaniškas sustojimas pavalgyti, skirkite laiko jai pasiruošti. Visada yra geriau namuose ruoštas maistas, nei tai ką rasite pakeliui parduotuvėje. Pasiimkite, šviežių daržovių, vaisių, gardžių sezoninių uogų, pyragą ar sumuštinių. Ilgiau pabuvus gamtoje net patys nevalgiausi vaikai mielai valgo, ar bent jau pasičiumpa uogų ar vaisių.

Jei iškylausite ne vieni, o su draugais, galite sugalvoti iškylos temą, ar užduotį. Pavyzdžiui: iškylų pyragai, maistas tik žalios ir raudonos spalvos, vėrinukai ar pan. Patys nustebsite, koki galite būti išradingi, kai reikia kažką padaryti pagal užduotį.

Jei iškylausite kartu su vaikais, būkite pasiruošę, jog gali tekti atlaikyti ir „nuobodu“ bei „čia nėra ką veikti“ niurnėjimą. Tad būkite išradingi ir pasiruošę keletą minčių iš anksto: tyrinėkite augalus, paukščius, statykite akmenukų piramides, fėjų pilis iš pagaliukų, svajokite stebėdami debesis. Prisiminkite savo vaikystės žaidimus – tiks net ir visų gerai žinomos ir mėgstamos gaudynės, slėpynės, žiedo dalinimas, „Bulvė“. Galite įsirašyti specialių programėlių padėsiančių atpažinti gyvūnų balsus, ieškoti išskirtinių bei įdomių vietų. Jei turite namuose, iškyloje gali praversti ir kompasas, žemėlapis, žiūronai. Juk „ieškoti“ lobio mėgta visi. Jei galvojate, kad norėsis pajudėti, nepamirškite kamuolio, badmintono rakečių. Jei pramankštinti smegenis – stalo žaidimų („Alias“, „Uno“, „Kris Kros“). Ne tik vaikams, bet ir suaugusiems, tai gali būti naujų atradimų metas.

Tačiau nepamirškite, jog iškylaudami esat svečiai gamtoje, tad nešiukšlinkite ir neterškite!!!! Būtinai apgalvokite kur dėsite likusias šiukšles (tam užtenka iš anksto pasiruošti keletą šiukšlių maišų ir šiukšles rūšiuoti atokiau įrengus atliekų punktą) ir jokiu būdu nepalikite jų iškylos vietoje, o išsivežkite su savimi. Iškylos vietą palikite tokią kaip radote arba švaresnę.

Ir žinoma, nepamirškite įamžinti smagių akimirkų prisiminimams. Šaltą žiemos vakarą vakarojant prie židinio bus smagu prisiminti prabėgusią vasarą ir aptarti ateinančios vasaros planus.

Maistas

Kai kalbame apie iškylą, be abejonės visiems aišku, kad veiksmas suksis apie maistą. Tad nepatingėkite apgalvoti šio klausimo iš anksto ir pasiruošti. Nes skanus maistas yra užprogramuota iškylos sėkmė.

Taisyklė iškylos maistui labai paprasta – minimalus ir išradingas! Ir tam geriausiai tinka vieno kąsnio užkandžiai. Rinkitės lengvus, gaivius patiekalus, jūsų tikslas – smagus laikas su draugais ir artimaisiais, o ne parsivalgymas.

Jei naudosite kepsninę, būkite išradingi, nebūtina kepti įprastas dešreles, tiks ir greitai iškepanti mėsa – vištiena, kalakutiena. Jei nevalgote mėsos – kepkite ant grotelių arba folijoje kukurūzus, saldžiąsias bulves, baklažanus. Kepkite baltą sūrį, daržoves, ar net gi vaisius (arbūzus, persikus, ananasus).

Pasirūpinkite daržovėmis: vyšniniais pomidorais, mažais agurkėliais. Galite paruošti salotas stiklainiuose iš anksto, tik neužpilkite padažu, nes salotos praras savo traškumą ir išvaizdą. Padažu užpilsite prieš pat valgant. Jei net ir neketinate kepti kepsnių, daržovės gamtoje labai tinkamas ir mėgstamas maistas. Jos tiks su sumuštiniais, vienos ar su padažais, humusu. O kepsnius galite pakeisti namuose pasigamintu mėsos pyragu, daržovių keksiukai ar sumuštiniai.

Pasiimkite duonos traškučių, duoniukų. Prie jų puikiai tiks įvairios užtepėlės, geriausiai pasigamintos iš anksto Jūsų pačių.

Paimkite pakankamai gėrimų, daugiau pajudėjus gamtoje, ypač kaštą vasaros dieną norėsis atsigaivinti.

Pagalvokite apie vaikų meniu. Kartais tereikia tiesiog suteikti įprastiniams patiekalams kitą veidą. Tam visada lengvai pasitarnauja iešmeliai, dėžutės „pasidaryk pats“ galimybė.

Venkite greitai gendančių produktų, įvairių kremų, mišrainių ir padažų su majonezu, atsargiai ir su jūros gėrybėmis.

Mano patys mėgstamiausi ir labiausiai pasiteisinę receptai:

Ko gali prireikti iškylai:

  • Iškylos patiesalas. Rinkitės tą kuris jums pats mieliausias. Geriausiai, kad jis būtų su neperšlampamu sluoksniu, tuomet net ir neseniai praūžęs lietus ar vakaro rasa nesutrukdys iškylos planų.
  • Įvairios pagalvės. Jeigu turite galimybę pasiimti daugiau daiktų, jos tiesiog būtinos, nes puikiai pasitarnaus, jeigu sugalvosite patogiai prisėsti ant žemės, prigulti ar atsiremti į medžio kamieną.
  • Šaltkrepsis – turint jį, jūsų patiekalų meniu gerokai prasiplės, nes galėsite nebijoti, kad maistas karštą vasaros dieną suges ar praras savo išvaizdą. O gėrimai bus visada šalti ir gaivinantys.
  • Apgalvokite ir indų klausimą, ar tikrai jų reikia, gal viską galima pasiruošti iš namų, taip, kad būtų patogu valgyti rankomis? Jei be indų negalite išsiversti, tuomet rinkitės daugkartinius indus bei įrankius, įvairias maisto dėžutes ir stiklainius. Nebūtina pirkti brangiai kainuojantį iškylos rinkinį – galima susikomplektuoti savo iškylos rinkinį iš rečiau naudojamų indų.

  • Pjaustymo lentelė, medžiaginiai rankšluostukai, šiukšlių maišai, drėgnos servetėlės. Nepamirškite pasiimti ir peilio bei atidarytuvo. Važiuojant iškylauti norisi neapsikrauti daiktais, bet šie daiktai tik palengvins iškylos buitį ir išgelbės nuo papildomų rūpesčių.
  • Kepsninė – jei ja naudositės iškylos metu, pasirūpinkite, kad ji būtų paruošta ir švari dar iki iškylos, sutaupysite laiko. Jei nesate tikri ar iškylos vietoje bus malkų, geriau pasirūpinkite tuo iš anksto. Taip pat vertėtų pasidomėti ar vieta bus pritaikyta ir ar bus leistina kūrenti kepsninę.
  • Servetėlės, degtukai, žvakės ir kitokie mieli dalykėliai, Tokie dalykėliai visuomet suteiks papildomo jaukumo, na, o servetėlės dar ir pravers.
  • Karštą vasaros dieną, jums prireiks kremo nuo saulės, kepurėlės ar skėčio. Vakarojant – apsaugos nuo uodų ir erkių, ir žinoma rankų dezinfekantas, juk karantinas mus išmokė rankas švarinti  visur ir visada. Nepamirškime šio įpročio ir atsipalaiduodami gamtoje.

Ir svarbiausiai, nepalikite namuose pagrindinio iškylos ingrediento – geros nuotaikos.

Smagių ir išradingų iškylų!!!!

Straipsnis paskelbtas internetiniame žurnale „Gyvenimo gurmanai” 2020 liepos mėn.

Portale Delfi.lt 2023 liepos 6d

Kiti receptai